Asta 11 - I / Libri, Manoscritti e Autografi

gio 15 NOVEMBRE -  ven 16 NOVEMBRE 2012
Lotto 36

Hollandus Johannes Isaac [attribuito a]

De rebus naturalibus, vegetalib. mineralibus et medicis. Item de mercurio. Ex operibus mss. Io:Isaaci Hollandi, H. Aquilae Thuringi, Philalete, Paracelso et aliis.

Metà XVII secolo.

Manoscritto cartaceo in-8° (mm 140x105). Fogli [1] con il titolo, 1 bianco, 142. Le carte sono state numerate in origine in elegante, uniforme e chiarissima grafia ad inchiostro bruno, databile alla metà del XVII secolo. Legatura settecentesca in  piena pelle, dorso a nervi con fregi in oro parzialmente consunto, internamente perfetto.

Interessante e curiosa miscellanea alchemico-cabalistica, probabilmente vergata da appassionato studioso della materia pochi anni dopo la pubblicazione delle varie opere di Hollandus (dal 1600 al 1659; cfr. Duveen pagine 300-1 e Ferguson I, 412-415). Contenuto dettagliato: ff. 1-5v. "Ex Theorijs Joannis Isacci Hollandi Fragmenta"; ff. 5v-7v: “Elegantia quadam de opere philosophico…Doctrina singularis ex libro M.S.H. Aquilae Thuringi; ff. 8r-66v: "Joannis Isacci Hollandi De Lapide vegetabili ex vino” (in 44 capitoli); ff. 71r-88v: "Paracelsi de sulfure-Paracelsi de arcanis lapidibus sive de celi metallorum”; ff. 89r-98r: "Miscellanea Artis Alchemiae: Sal metallorum et lapis philosophorum, sulphur et mercurium…argentum vivum…Propositiones centum et viginti novem in quibus tota ars describitur desumpta ex Gebro et Raymundo Lullio"; ff. 98r-142r: "Ex Jasacco Hollando traducta ex germanico idiomate in latinum. De manu philosophorum… Preparatio salis nitri (100v), Preparatio vetrioli (104v), Preparatio salis Armenici (106v), Preparatio Allumini (108r), Preparatio salis duri (112r), Quomodo omnia metalla resolvantur in aqua (115v), Sublimatio et coagulatio mercuri (134r-135v), De tripode philosophorum (136v), De fructu qui ex semine generari solet (137r), Amalgama (137r), Aurum vulgi (140v), Aurum vulgi mortum (142v)".

Base d'asta