Asta 11 - I / Libri, Manoscritti e Autografi

gio 15 -  ven 16 NOVEMBRE 2012
Lotto 15

Bernardus Claravallensis

Opuscula Divi Bernardi Abbatis Clarevallensis.

(Al colophon:) Impressa... per Angelum et Jacobum de Britannicis fratres in alma civitate Brixie... die xviii Martii 1495.

In-8º (mm 152x103). Carte [348]. Segnature A8, B10. a-O8, P10. Un piccolissimo restauro al frontespizio, lieve macchia alle due carte finali. Legatura moderna in pieno marocchino avana con decorazione a freddo e tagli dorati, firmata Brugalla 1950. Antica firma di appartenenza e macchia d'inchiostro alla carta A2.

Un monumento medievale opera dell'Abate fondatore del monachesimo. Contiene la Regola di San Benedetto, ed anche Deprecatio ad gloriosam uirginem. Sermo de miseria humana. De pugna spirituali. Formula honestae uitae. Speculum monachorum. De ordine uitae & morum institutione libellus. De uiis uitae confessione. de obedienti. Ex regula beatissimi patris Benedicti. De gradibus humilitatis & superbia tractatus. Epistola ad fratres de monte dei de uita solitaria. De diligendo deum libellus. De amore dei libelli. De scala claustralium. De gratia & libero arbitrio libellus. De praecepto & dispensatione libellus. De conuersione as scolares. Meditationes ad humanae conditionis dognitionem. De interiori domo in conscientia edificanda libellus. Homeliae super Missus est. Homelia siue super euangelio in octauam epiphaniae. Declamationes super euangelio Ecce nos reliquimus omnia. Sermones in coena domini. Feria sexta in paracesue sermo. De consideratione ad Eugenium. De charitate siue de diligendo deum. Super homelia simile est regnum celorum. Apologia. Epistolae duae. Meditatio super salue regina. Hymnus.  Il testo fu curato da Theophilus Brescianus. La prima edizione apparve nel ca. 1478. Copinger & Reichling, 994; Goff, B364; BMC VII, 977; GW, 3907; IGI, 1547; IBE, 936. Paolo Veneziani, La Tipografia a Brescia nel XV secolo, 115.

Base d'asta
EUR 3.200,00