Auction 50 / Books, autographs and manuscripts

wed 6 MARCH -  thu 7 MARCH 2024
Lot 50

Testo di fisiologia del XVIII secolo

Medicina

Medicae Institutionis Prole/gomena / pseu / Physiologia [...].

Datato 1777-1778.

Manoscritto a inchiostro bruno. Pagine 216, [2] di indice, [2], da 217 a 225, cui segue [1] carta bianca. Testo in latino. Brossura coeva con tracce d’uso. Dimensioni mm 160 x 220 mm.

Titolo completo dell’opera: Medicae Institutionis Prole/gomena / pseu / Physiologia / Codex Unicus / Ca.M.co Pizzurno – Jo[han]nes Bap[tis]ta Pradines / in Nosocomio Genuensi / Medicina / auditor. L’ampio trattato, suddiviso in capitoli, contiene i seguenti argomenti: de solidis humani corporis; de humoribus; de sanguine; de facultatibus et functionibus; de circulatione sanguinis; de respiratione; de secretione humoribus et sanguine; de secretione et usu lympha; de secretione et usu fluidi nervei; de secretione, natura et usu bilis; de secretione, natura et usu pinguedinis; de exhalatione; de inhalatione; de urina, secretione, excuctione et natura; de secretione, natura, et usu saliva et succorum gastrici, pancreatici, intestinalis; de fame, siti et alimentorum natura, masticatione, deglutitione; de digestione; de natura et motu chyli vasa lactea et de eius ingressu, et mutatione in sanguinem; de nutritione; de motu musculari; de sensibus in genere; de tactu; de gustu; de olphacta; de auditu; de visu; de vigilia et somno; et ultimus de hominis generatione.

Place bid